Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 18 kwietnia 2013

KUCHNIA - Pieczywo porady


 Pieczywo

Uratuj czerstwy chleb: czerstwego chleba nie wyrzucaj.Możesz go pokroić na małe kawałeczki,obsmażyć na maśle lub oliwie i ostudzić.Tak przyrządzone grzanki będą doskonałe do zupy.

Bułki lekko czerstwe: kajzerki tylko lekko sczerstwiałe możesz po namoczeniu w wodzie lub mleku zużyć do mielonych kotletów lub pasztetu.Możesz też skropić wodą i odświeżyć w piekarniku.

Bułki jak kamień: jeżeli kajzerki wyschły na kamień, zrób z nich bułkę tartą.Nie miel ich jednak w maszynce,bo szybko stępią się noże,a bułka będzie grubo zmielona.Lepiej zetrzeć je na tarce o małych oczkach.Bułkę tartą można dodatkowo przesiać przez niezbyt gęste sitko.

Czerstwe drożdżówki: drożdżówki lekko czerstwe można pokroić w kostkę,wrzucić do mleka i zjeść na śniadanie.Ale można też poczekać,aż drożdżówki całkiem wyschną lub dosuszyć je w piekarniku.Po starciu na tarce o małych oczkach otrzymasz półsłodką bułkę tartą, która podsmażona na maśle świetnie nadaje się do polania np.leniwych pierogów.

Chleb można mrozić: jeżeli kupiłaś za dużo chleba możesz go zamrozić.Przedtem jednak pokrój bochenek na kromki,by potem odmrażać tylko tyle pieczywa,ile będziesz potrzebować.Kromki odmrażaj w piekarniku lub tosterze.Ten sposób przechowywania pieczywa sprawdza się w przypadku białego chleba,razowy po zamrożeniu nie jest już tak smaczny.

Pieczywo chrupkie: najlepiej przechowywać szczelnie zamknięte ( w foli lub w metalowym pudełku ),aby nie wchłaniało wilgoci.Nie przechowuj go bez opakowania z innym pieczywem w chlebaku.Jeśli pieczywo chrupkie zmięknie,możesz mu przywrócić dawne właściwości,opiekając 3-5 minut w piekarniku nagrzanym do 50st. lub przez minute w tosterze.

Dobry sposób na tosty: tostowe pieczywo zapakowane w folie nie czerstwieje, ale czasem szybko pokrywa się pleśnią.Najlepszy sposób,by temu zaradzić,to przechowywanie tostów w zamrażalniku.Przed opiekaniem nie trzeba tostów rozmrażać,lecz od razu można wkładać do tostera.

Ziemniak w chlebaku: jeżeli w twoim chlebaku pieczywo szybko czerstwieje, kładź do środka obrany surowy ziemniak.Dzięki temu chleb i bułki dłużej zachowają świeżość,a na dodatek nie będą pokrywać się pleśnią.

Czy chleb jest upieczony? Jeśli masz wątpliwość,czy chleb dobrze się upiekł,powinnaś popukać w spód bochenka.Jeśli wypiek nie wydaje głuchego odgłosu,wstaw go jeszcze na 5-10 min.do piekarnika.

Za bardzo wyrósł: trzeba uważać, by ciasto do wypieku chleba nie wyrosło za bardzo (tzn.powiększyło swoją objętość więcej niż dwukrotnie).Wtedy jest pewne,że chleb w piekarniku opadnie i utworzy się zakalec.

Potrzebna cierpliwość: jeśli na początku wyrabiania ciasta na chleb wydaje ci się ono zbyt rzadkie,nie dosypuj mąki.Zarabiaj je energicznie 1-2 minuty,zgarniając je ręką od brzegów ku środkowi.Wkrótce ciasto nabierze elastyczności i zacznie odstawać od ręki.Nie potrzebne dodanie mąki może sprawić,że otrzymasz wypiek zbyt suchy,który będzie się kruszył.

1 komentarz: